De route, 141 km lang!
Ik ga op zaterdag 6 september 2014 weer de tocht naar Bad Bentheim in Duitsland uitzetten. Deze tocht is in april jl. nogal verregend en voortijdig afgebroken. Een herhaling is door meerdere mensen geopperd. En dan nu maar hopen op mooi (vooral droog!) weer zodat we 'm helemaal kunnen uitrijden.
Bad Bentheim heeft een mooi kasteel en ligt nét over de grens bij Oldenzaal. We vertrekken vanuit Hengelo (Ov.) en we pakken de mooie landelijke weggetjes er naar toe.
Meer details zullen steeds in dit bovenste bericht van dit onderwerp verschijnen.
Startpunt
Texaco
Platinastraat 2
Industrieterrein “Twentekanaal”
7554 NA Hengelo (Ov.)
074-2552665
Het startpunt biedt de mogelijkheid om te tanken, toilet bezoek, broodjes & koffie en gratis WiFi. En voor de mensen die met de motor komen... A35 (rijksweg Almelo - Enschede), afslag 27 (industrieterrein Twentekanaal/Hengelo-Zuid). Onderaan de afrit richting industrieterrein Twentekanaal, eerste straat links ligt het tankstation.
Verzamelen, zaterdag 6 september 2014 vanaf 9.30 uur, vertrek om 10.00 uur!
Deelnemers
- Wibo - Zandpol
- Supercar93 - Amsterdam (OVB)
- Dink 50 - Aarle-Rixtel
- Emperior - Heerenveen
- Amendoim - Leiderdorp
- Eric L - Achter-Drempt
- Grensgeval - Cuijk
- TK E - Soesterberg
- Tineke - Enschede
- Gerhard - Enschede
Het startpunt van de tour
Het startpunt van de tour
De route in het kort
Na het verlaten van het tankstation komen we aan de andere kant van de snelweg A35 langs de Oelermolen, een kleine waterkorenmolen uit 1690 aan de Oelerbeek.
Een stukje verderop zien we een aantal van die typische gebouwtjes. Zouthuisjes, kleine houten trekkerstentachtige gebouwtjes die voor de zoutwinning worden gebruikt (Akzo). In deze omgeving van Twente staan er tientallen.
Drie 'zouthuisjes' op een rij
De ook voor deze regio zo karakteristieke zwart geteerde houten boortorentjes komen we later tegen, aan de andere kant van de A35.
Het buurtschap Twekkelo ligt ingesloten tussen de A35, het Twentekanaal en de steeds maar weer uitbreidende industrieterreinen van Enschede en Hengelo. Het lukt de bewoners echter nog steeds om niet opgeslokt te worden door deze bedreigingen en behouden hier een mooi landelijk stukje Twente (met nog een paar boortorentjes).
Eén van de drie boortorentjes die hier staan
We nemen de (brom)fietsersbrug over het Twentekanaal en komen langs de Grolschveste, het stadion van FC Twente.
We rijden vervolgens over het campusterrein van de UT (Universiteit Twente), langs de drinkwaterbekkens en langs de voormalige luchtmachtbasis Twente waar jarenlang de F16 straaljagers gehuisvest waren.
Nadat we door het dorp Lonneker zijn gereden komen we nog langs de Lonnekermolen, een korenmolen.
De Lonnekermolen, Lonneker
Ten zuiden van Oldenzaal nemen we de (Oude) Postweg naar De Lutte. De (oude) Postweg is een restant van de oude postkoetsroute tussen het Duitse Hannover en Deventer. Overal zie je tussen Hannover en Deventer nog stukjes van die oude postkoetsroute terug op de kaart.
In het centrum van De Lutte kunnen we eventueel even neerstrijken op een terrasje en eventueel WC-bezoek.
Hierna zetten we koers naar Bad Bentheim. Via de Bundesstrasse? Wel nee, lekker via landelijke weggetjes. Via een woonwijkje rijden we naar het kasteel toe. Dicht bij het kasteel zijn de straten érg steil, onderschat dit niet! Een beperkt deel van de binnenplaats en de slottuin is vrij toegankelijk, voor een kijkje binnenin het kasteel vraagt men wél entree. Ook hier voldoende aanbod van horeca gelegenheden voor Kaffee mit Apfelkuchen o.i.d.
We rijden daarna nog even een rondje om het kasteel heen waarbij je aan de westkant heel duidelijk kunt zien dat deze op 'rotsen' van zandsteen is gebouwd, het materiaal (het zgn. Bentheimer Zandsteen) waarvan het hele kasteel zélf ook is gebouwd. Van de vele zandsteengroeves die er vroeger waren is er nu nog maar één actief.
We verlaten Bad Bentheim via steile en smalle straatjes. Daarna gaan we weer richting Nederland maar eerst nog een flink stuk over een Bundesstrasse (70 km/h weg) maar ook weer via mooie secundaire weggetjes. We zien o.a. nog een Steinzeithaus (een 'wetenschappelijke' interpretatie van hoe men in de steentijd gebouwd en gewoond moet hebben) en vlak voor de grens met Nederland nog een oude watermolen, de Haarmühle in Alstätte. Een paar kilometer verderop stel ik voor om een pannenkoekje weg te werken in Buurse (NL). Verleden keer heeft dat ook voortreffelijk gesmaakt en er is plaats voor grote groepen. Benieuwd naar de menukaart? Kijk maar even hier op de site van pannenkoekenrestaurant Hooge Esch in Buurse -> http://www.hoogeeschbuurse.nl/
De laatste etappe wordt gereden via Haaksbergen (met weer een mooie oude watermolen), Sint Isidorushoeve, Beckum en de eindbestemming Kasteel Twickel in Delden en/of het tankstation in Hengelo.