Hanway RAW 50 opknappen

Gebruikersavatar
petorian
Berichten: 9

Hanway RAW 50 opknappen

Bericht#1 » 09 sep 2026, 16:12

engine_diag
Hanway RAW 50 opknapproject met mijn zoons

Kort geleden heb ik via Marktplaats een Hanway RAW 50 uit 2020 gekocht. Een echte opknapper: lang stilgestaan, her en der wat roest, niet rijdend en zonder accu. Uiteindelijk heb ik hem voor €275 meegenomen.

Het idee is om deze brommer samen met mijn twee zoons van 12 en 14 jaar op te knappen. We doen het rustig aan: wanneer we tijd hebben, sleutelen we weer wat verder. Komen we iets tegen wat niet goed is, dan zoeken we samen uit hoe het werkt en hoe we het kunnen oplossen. Zo leren we de brommer langzamerhand van binnen en buiten kennen.

Waar we inmiddels achter zijn gekomen:

  • Het motorblok zat vast.
    Na hem in een hoge versnelling voorzichtig een stukje heen en weer te duwen, kwam het blok vrij. De startmotor kan hem nu gewoon ronddraaien.
  • Het contact ging niet aan.
    Dit bleek te komen door vervuilde contactpunten in het contactslot. Na schoonmaken werkte het weer.
  • Geen vonk.
    Eerst de bougie vervangen, maar dat hielp niet. Daarna de dodemansknop en zijstandaardschakelaar gecontroleerd. De zijstandaardbeveiliging bleek het probleem te zijn. Opvallend genoeg draaide de startmotor wel gewoon, maar werd de ontsteking onderbroken.
  • Zwakke vonk.
    Ik heb de bougiekabel een stukje ingekort tot op schoon koper. Daarna werd de vonk duidelijk beter.
  • De carburateur was behoorlijk vuil.
    Deze hebben we uit elkaar gehaald en schoongemaakt met carburateurreiniger. De sproeiers zijn voorzichtig gereinigd en met perslucht doorgeblazen.
  • Roest in de tank.
    De oude benzine was troebel en is afgevoerd. De binnenkant van de tank heeft roest en moet dus nog worden aangepakt.
  • Hij start nog steeds niet.
    Tijdens het starten ruik je wel benzine bij de uitlaat. De bougie wordt zwart, maar is niet echt nat. Ook wordt de uitlaat na een tijdje starten een beetje warm. Er vindt dus blijkbaar wel iets van ontbranding plaats, maar genoeg om aan te slaan is het nog niet.
  • De compressie is veel te laag.
    Bij de eerste meting kwam ik op ongeveer 25 psi. Na een theelepeltje olie via het bougiegat liep dat op naar ongeveer 75 psi, maar ook dat is nog steeds te weinig.

    De flinke stijging na het toevoegen van olie doet mij vermoeden dat het probleem bij de zuigerveren of cilinderwand zit. Dat zou ook kunnen passen bij het blok dat eerst vastzat. De volgende stap wordt de klepspeling controleren en waarschijnlijk daarna de cilinder eraf om te kijken wat we aantreffen.

Verder zijn we nog tegengekomen:

  • Het achterlicht is beschadigd en hangt aan één kant los.
  • Het linker knipperlicht achter is afgebroken.
  • Het klemmetje dat voorkomt dat het zadel opwipt, is gebroken.
  • Het glaasje van het remvloeistofreservoir is broos. Volgens mij zijn die los te koop.
  • Her en der oppervlakteroest.
  • En we komen vast nog wel meer tegen. :D

Al met al wordt het volgens mij een leuk en leerzaam traject. Uiteindelijk willen we hem helemaal nalopen, netjes maken en opnieuw spuiten.

Ik zal hier zo nu en dan wat foto's en ervaringen delen. Tips zijn natuurlijk altijd welkom, zeker over de lage compressie en dingen waar we bij dit blok specifiek op moeten letten. ;)

Dennis
1 x

Gebruikersavatar
petorian
Berichten: 9

Re: Hanway RAW 50 opknappen

Bericht#2 » 09 sep 2026, 17:51

engine_diag
Zuigerveren zitten vast in de zuiger. De kleppen zien er toch ook niet gezond uit.
Afbeelding


Afbeelding
Afbeelding
2 x

Gebruikersavatar
petorian
Berichten: 9

Re: Hanway RAW 50 opknappen

Bericht#3 » 11 sep 2026, 19:08

engine_diag
Cilinderkop schoongemaakt, kleppen ingeslepen met pasta. De klepslijpset die ik heb gekocht is helaas te groot, maar door aan het uiteinde een slangetje aan de klep vast te maken en het andere uiteinde in de schroeftol kon ik toch inslijpen. Werkte verbazend goed.
De cilinder is niet zo glad meer aan de binnenkant en heeft putjes. Samen met de zuigerveren die vast zitten en ook nog eens dat de cilinder aan de buitenzijde tussen de koelribben veel roest heeft, kom ik tot de conclusie om een nieuwe complete cilinder te plaatsen. Heeft iemand een idee of een aluminium cilinder ook prima is?

Afbeelding


Afbeelding


Afbeelding
0 x

Gebruikersavatar
peter stupers
Berichten: 1292

Re: Hanway RAW 50 opknappen

Bericht#4 » 11 sep 2026, 20:35

engine_diag
Jammer ik kan je foto's niet zien.
0 x
Groeten Peter.

Gebruikersavatar
petorian
Berichten: 9

Re: Hanway RAW 50 opknappen

Bericht#5 » 12 sep 2026, 00:06

engine_diag
peter stupers schreef:Jammer ik kan je foto's niet zien.

Ja dat is gek hè, toen ik de berichten plaatste, zag ik ze ook niet, maar nu wel. Lijkt wel of ze soms wel, soms niet worden geladen.
0 x

Gebruikersavatar
Heinz
Berichten: 1798

Re: Hanway RAW 50 opknappen

Bericht#6 » 12 sep 2026, 20:00

engine_diag
Leuk topic, mooie vorderingen. Een aluminium cilinder werkt prima en die setjes zijn ook helemaal niet zo duur.
0 x

Gebruikersavatar
petorian
Berichten: 9

Re: Hanway RAW 50 opknappen

Bericht#7 » 13 sep 2026, 15:39

engine_diag
Weer een stukje verder

Inmiddels heb ik een nieuwe 50cc-cilinderset besteld, compleet met zuiger, zuigerveren, zuigerpen en pakkingen. Ook komen er een nieuwe kickstarter en een afdekkap voor het voortandwiel aan. Alles bij elkaar kostte het ongeveer €50 inclusief verzendkosten. Voor dat geld kunnen we ons bijna geen buil vallen, al hoop ik natuurlijk dat goedkoop uiteindelijk geen duurkoop blijkt te zijn. ;)

De nieuwe cilinderset was wel nodig. De oude zuigerveren zaten vast en de gietijzeren cilinderwand had voelbare roestputjes.

Vandaag hebben we vervolgens de hele brommer gedemonteerd, echt helemaal tot op het kale frame. Daarbij kwamen natuurlijk weer wat nieuwe dingen tevoorschijn.

De as van de achterbrug bleek behoorlijk verroest te zijn. Ook is de bevestigingspen waarop de linker schokbreker zit afgebroken. De moer was door de vorige eigenaar vast gelast op het afgebroken gedeelte. Dat moet dus worden hersteld door er een nieuwe bevestiging op te lassen.

De volgende stap is alles grondig schoonmaken en de roest en oude lak verwijderen. Daarna herstellen wat nodig is en vervolgens het frame en de losse onderdelen opnieuw spuiten.

Ondertussen wil ik ook de kabelboom helemaal nalopen. Het elektrische schema dat ik heb, lijkt namelijk niet overal overeen te komen met de bedrading op deze brommer. Daarom ga ik alle verbindingen doormeten en op basis daarvan een kloppend schema van onze eigen kabelboom maken.

Hij ligt nu dus werkelijk helemaal uit elkaar. Vanaf hier kan het echte opbouwen langzaam beginnen. :D
2 x

Gebruikersavatar
deusjevo
Berichten: 131

Re: Hanway RAW 50 opknappen

Bericht#8 » 14 sep 2026, 09:03

engine_diag
Leuk!
Succes :thup:
0 x

Gebruikersavatar
Burt Munro
Berichten: 194

Re: Hanway RAW 50 opknappen

Bericht#9 » 14 sep 2026, 17:49

engine_diag
Ik heb er 1 gehad , leuke dingen ! Er zit alleen geen fut in , daar zijn ze te zwaar voor.
Kijk eens bij Nemeco daar verkopen ze 70cc cilinders voor weinig , dan kan je meekomen met het verkeer,
en dan loopt ie niet harder dan 60 op de teller. Voor de rest een leuke brommer met een knipoog naar het verleden.
veel sleutelplezier ! :thup:
0 x
It's nice to be a Lunatic.

Gebruikersavatar
Joop van der have
Berichten: 79

Re: Hanway RAW 50 opknappen

Bericht#10 » 14 sep 2026, 19:12

engine_diag
Als je een akkefietje hebt, terwijl er een 70cc cilinder op zit, ben je niet verzekerd!
Is ook totaal niet nodig, want ook met 50cc kan je meer dan prima meekomen met het verkeer.
0 x

Social Media

   

Terug naar “Alles over 50cc Schakelbrommers”

Wie is er online

Gebruikers op dit forum: Geen geregistreerde gebruikers en 2 gasten

Aanmelden  •  Registreer